Dnes až 30% zľava na plagáty
Keď nakúpite aspoň za 39€.
Na ktoré myslieť, pri premaľúvaní

Na ktoré myslieť, pri premaľúvaní

Šikovný a ľahký spôsob, ako oživiť miestnosť, je ju premaľovať novou farbou na steny. Na jednej strane bude miestnosť vyzerať úplne novo, zatiaľ čo staré stopy a iné nedokonalosti zmiznú a na druhej strane urobíte zmenu, ktorá urobí zo staro a nudne pôsobiacej miestnosti miestnosť sviežu a aktuálnu.
 
1. Neuspokojte sa so vzorkami farby - otestuje svoj výber farieb!
Kto neurobil chybu a nepožičal si malú vzorku farby zo vzorkovníka a neskôr nezistil, že farba na stene vôbec nevyzerá tak, ako vzorka z obchodu? No, zažili sme to asi všetci. Požiadajte obchod o malú plechovku farby a strávte istý čas maľovaním časti steny, ktorú ste mali v úmysle maľovať. Týmto spôsobom sa budete vedieť lepšie rozhodnúť, či je farba zo vzorkovníka naozaj tá, do ktorej ste sa zaľúbili, keď ste ju uvideli v obchode.

Jotun Color Chart

Jotun Color Chart 2021

 

2. Farba steny sa mení podľa svetelných podmienok
Toto môže byť obzvlášť problematické napríklad so svetlými odtieňmi sivej. V jasnom svetle obchodu vyzerá svetlosivý odtieň vyrovnane a dožlta, zatiaľ čo na stene u Vás doma sa zmení buď na modrý alebo fialový v závislosti od osvetlenia miestnosti a podmienok. Farba steny v miestnosti v zatienenej časti obytného priestoru môže byť vnímaná úplne inak v porovnaní s rovnakou farbou na stene v miestnosti v slnkom zaliatej časti. Taktiež sa môže meniť s časom dňa od slnečného rána po tlmený večer. Preto farbu otestujte na vhodnom mieste na stene a študujte zmeny počas dňa a na rôznych stenách v rovnakej miestnosti, aby ste si boli úplne istí, že si vyberáte správny odtieň.
 
3. Plánujte veľkú budúcnosť
Nezabudnite, že Vaše čerstvo namaľované steny je potrebné skombinovať s nábytkom a zvyškom miestnosti. Hodia sa Vaše staré veci k novej farbe steny alebo aj tak pomýšľate na kúpu nového nábytku? Ak ste sa rozhodli ponechať si starý nábytok, porozmýšľajte o kombinácii s novými farbami alebo dokonca o zmene niektorých kúskov alebo existujúcich textílií. A nezabudnite na podlahu!
 
4. Inšpirujte sa
Dobrým spôsobom, ako získať jasnú predstavu o konečnom výsledku premaľovania, je začať inšpiratívnymi obrázkami. Zistite, čo urobili iní, ako postupovali a uložte si pekné obrázky výsledkov, ktoré sa Vám páčia. Pinterest vie byť skvelým zdrojom inšpirácie, kde môžete rýchlo a jednoducho vyhľadať to, čo hľadáte. Ak hľadáte inštruktážne videá alebo máte otázky ohľadom materiálov a vybavenia, YouTube je najlepší zdroj - môžete si tam pozrieť videá a získať užitočné tipy.
 
5. Zariadiť na chvíľu alebo časom?
Premaľovávanie môže byť pomerne náročný proces, ak je miestnosť veľká. Aj samotné maľovanie zaberie istý čas v závislosti od podmienok a často si vyžaduje niekoľko vrstiev a taktiež budete možno musieť zakryť alebo premiestniť nábytok. Tiež to stojí peniaze, farba určite nie je zadarmo.
 
6. Kvalita nad kvantitu
Jasné, môžete ísť do lacného obchodu a nakúpiť veľké množstvá lacnej farby, ale kvalita je takto často ohrozená. Kvalitu si vyberte podľa použitia. Ak sa chystáte rýchlo namaľovať strechu alebo steny v garáži, lacnejšia farba bude úplne stačiť, ale ak maľujete strop alebo steny vo vnútri, odporúčame Vám vybrať si kvalitnú farbu, ktorá istý čas vydrží a odolá opotrebeniu a nevzniknú na nej trhliny. S farbou príliš nízkej kvality riskujete, že budete všetko musieť urobiť znovu a maľovať niekoľkokrát, čo Vás nakoniec môže vyjsť oveľa drahšie ako vybratie si kvalitnej farby hneď na začiatku. Neváhajte sa opýtať v obchode s farbami, ale nevyberajte na základe nízkej ceny - vyberte si farbu na základe kvality a účelu!
 
7. Zaznamenajte si kódy farieb
Takmer všetky farby, ktoré si dnes môžete kúpiť, sú rozbité, čo znamená, že sú zmiešané s ďalšou farbou, aby mali teplejší alebo chladnejší odtieň. Kódy farieb s príponou -Y majú teplejší odtieň, zatiaľ čo kódy farieb s príponou -N majú neutrálny odtieň, ktorý prechádza do studeného. Toto je dôležité si pamätať, keď vyberáte farbu do svojich miestností, ale tiež ak si potrebujete objednať viac alebo doobjednať neskôr. Dobrou radou je odfotiť si štítok s kódom farby, ktorý je na plechovke a, ak je to možné, uschovať si plechovku s farbou do budúcna. 
 
8. Namaľujte povrch
Keď sa chcete uistiť, že dostanete hladkú a peknú stenu, dávajte pozor na povrch. Často na ňom nájdete stopy, malé nedokonalosti, otvory po klincoch alebo skrutkách po maľbách a iné veci, ktoré ho robia nerovným. Piesok a tmel! Kúpte si malú tubu tmelu a vyplňte ním otvory. Povrch ošetrite pieskom, aby ste ho pred zahájením maľovania uhladili, a získali tak dokonalú povrchovú úpravu.
 
9. Matná alebo lesklá
Lesk farby je zvyčajne udávaný od 1 do 100. Nízke čísla sú matné a vysoké čísla sú lesklé. Trochu matnejšia farba je zvyčajne lepšia pri maľovaní stropov a stien, zatiaľ čo lesklejšia farba je dobrá do kuchýň a vlhkým miestností, keďže sa ľahšie zmýva. Pri maľovaní stien v obývačkách a spálňach, bežným číslom lesku je 7.

10. Použite dobrý štetec alebo rolku
Aby Vám išlo maľovanie od ruky a hladko a na dosiahnutie najlepších výsledkom, je dôležité mať správne vybavenie. Správny typ štetca a vysoko kvalitná rolka Vám urýchlia prácu a dajú pekný konečný výsledok. Nekvalitné štetce spôsobujú neefektívnu prácu, poskytujú nejednotné výsledky a štetiny môžu dokonca opadnúť a zachytiť sa vo farbe na stene. Opýtajte sa v obchode s farbami, ktoré vybavenie sa najlepšie hodí pre Váš typ farby a Vaše podmienky.
 
11. Snažte sa o dokonalosť
Premaľovanie sa môže na prvý pohľad zdať ako jednoduchý proces, ale časom sa môže premeniť na ťažkú prácu. Ale nikdy sa neuspokojte s ničím iným ako dokonalosťou! Nebudete toho ľutovať. Je ľahšie pracovať dôkladne a správne od začiatku, ako musieť všetko prerábať. Preto buďte pri výbere farby veľmi opatrní a dôkladne ju otestujte a nechajte si na výber tej správnej farby trochu času. Experimentujte, skontrolujte rôzne svetelné podmienky a nechajte si čas spracovať to. Akonáhle začnete maľovať, neponáhľajte sa a postupujte dôkladne. Pokiaľ sú potrebné dve alebo tri vrstvy, neuspokojte sa s jedným akonáhle začnete. Tiež nezabudnite maľovať vlhké-na-vlhké a maľujte od jednej strany na druhú. Nezačínajte maľovať z dvoch rôznych smerov naraz, ak potrebujete namaľovať viacero stien, vysporiadajte sa vždy z jednou, a až tak postúpte na ďalšiu. Ak následne zistíte, že ste to pokazili, lebo ste celý proces unáhlili, nikdy nebudete úplne spokojní.
 

Veľa šťastia!